Ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej nie stanowi dla niego przychodu.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 31 marca 2011 roku (nr DD3/033/205/KDJ/10/PK-1417).
Sytuacja podatnika
Uczelnia wyższa kieruje pracowników i osoby niebędące pracownikami za granicę do wykonywania zadań naukowych i dydaktycznych. Przez uczelnię finansowane są diety, koszty przejazdów i dojazdów, koszty noclegów, koszty innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. W ramach „innych wydatków” (§ 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002) Wnioskodawca dokonuje zakupu polis ubezpieczeniowych ważnych na okres trwania podróży (pracownik nie może korzystać z ubezpieczenia w celach pozasłużbowych) jako zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą.
W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie czy kwotę składki ubezpieczeniowej można uznać za „inny wydatek wg uzasadnionych potrzeb Uczelni” związany ściśle z podróżą służbową, a więc jest ona zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stanowisko organów skarbowych
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu 2 czerwca 2009 roku uznał stanowisko uczelni za prawidłowe. Minister Finansów stwierdził nieprawidłowość wydanej decyzji...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę