Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA PŁATNIKA

26 stycznia 2024

Jak najlepiej rozliczyć podatek dochodowy z Niemiec?
Artykuł sponsorowany

0 583

Zarobki w obcej walucie i bliska odległość od granicy z Polską to argumenty, które co roku przekonują wielu Polaków do podjęcia pracy na terenie Niemiec. Jeśli rozważasz przyjęcie posady u zachodniego sąsiada, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się więcej o procedurze rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym. Podatki w Niemczech uchodzą za jedne z najwyższych w Europie, jednak podatnicy mogą liczyć na wiele ulg, które sprawiają, że zwrot nadpłaconej daniny staje się atrakcyjną kwotą. Sprawdź, jak poprawnie złożyć deklarację podatkową w Niemczech!

Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec – jak to zrobić?

Rozliczenie podatku w Niemczech może być procesem nieco zawiłym, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy, ale z odpowiednią wiedzą można go zrealizować szybko i poprawnie. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy jesteśmy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech. Mimo iż nie każdy Polak pracujący w tym kraju musi to robić, dla wielu jest to jednak opłacalne.

Najpopularniejszym i bardzo wygodnym sposobem na złożenie zeznania podatkowego w Niemczech jest skorzystanie z oficjalnej strony internetowej urzędu skarbowego oraz systemu ELSTER. Ten specjalny program umożliwia elektroniczne składanie zeznań – szybko, bezpiecznie i bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy założyć konto, podając swoją nazwę użytkownika, adres e-mail, datę urodzenia i numer identyfikacji podatkowej. Po uwierzytelnieniu można sprawnie wypełnić odpowiednie formularze, wybrać interesującą nas deklarację i wprowadzić wymagane dane.

Jednak skuteczne korzystanie z programu ELSTER może wymagać dobrej znajomości języka niemieckiego. Jeśli nie czujesz się mocny w tym obcym języku, warto rozważyć pomoc biura podatkowego. To sprawdzony sposób na uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec. Profesjonalne biuro podatkowe dopilnuje, aby wszystkie formalności zostały wypełnione poprawnie, a Twoje zeznanie trafi natychmiast do odpowiedniego urzędu skarbowego. Ponadto korzystając z usług biura podatkowego, termin składania deklaracji może być przedłużony do końca lutego następnego roku, co oznacza, że rozliczenie za rok 2022 można złożyć nawet do 29 lutego 2024 roku.

Tych dokumentów potrzebujesz do złożenia deklaracji podatkowej!

Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec wymaga spełnienia szeregu obowiązków wynikających ze sztywnych procedur oraz dostarczenia kilku niezwykle istotnych dokumentów. Czego wymaga niemiecki urząd skarbowy od podatnika?

Kluczowe będą druki zawierające informacje dotyczące naszego wynagrodzenia oraz zapłaconych w danym roku różnego rodzaju zaliczek na podatek. To dzięki nim możliwe będzie dokładne wyliczenie ewentualnej nadpłaty. Do tego celu posłuży nam jeden z trzech dokumentów – zaświadczenie podatkowe (Lohnsteuerbescheinigung), karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) lub miesięczny/tygodniowy wycinek z wypłat (Abrechnung). Warto zauważyć, że w sytuacji, gdy jesteś zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, konieczne będzie uzyskanie osobnego zaświadczenia od każdego z nich. Jeśli nadal jesteś polskim rezydentem, musisz skorzystać z druku EU/EWR w celu potwierdzenia dochodów z Polski.

Natomiast w przypadku posiadania niemieckiego statusu rezydenta i planowania skorzystania z ulg podatkowych, istotne jest zgromadzenie dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów do ich uzyskania. W zależności od rodzaju ulgi mogą to być akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, dokumenty potwierdzające związane z pracą wydatki czy dowody warunków mieszkaniowych.

Warto również zauważyć, że sposób rozliczenia podatku dochodowego z Niemiec będzie uzależniony od naszego statusu podatkowego – czy posiadamy ograniczony, czy nieograniczony obowiązek podatkowy. Dlatego też zalecane jest staranne zaznajomienie się z aktualnymi przepisami podatkowymi, aby skorzystać z dostępnych ulg i uniknąć ewentualnych problemów podczas rozliczenia.