Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW , KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW (art. 22-23) , NIERUCHOMOŚCI

28 grudnia 2014

Wydatki na wynajem pokoju jako koszt podatkowy

199

O ile wydatki związane z wynajęciem pokoju są racjonalnie uzasadnione i potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2014 roku nr IPTPB1/415-377/14-2/AP.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wyceny nieruchomości. Miejscem zamieszkania Wnioskodawcy oraz prowadzenia działalności gospodarczej jest X. Z uwagi na brak zainteresowania usługami na rynku lokalnym Wnioskodawca rozszerzył obszar poszukiwań klientów, zaczynając od najbliższego dużego miasta, czyli Y (oddalona o ok. 80 km), gdzie znalazł firmę, z którą współpracuje. Wnioskodawca musi codziennie być w biurze, znajdującym się w Y. Wnioskodawca zamierza wynająć pokój w Y (koszt około 700 zł miesięcznie). Wynajęcie hotelu jest zbyt kosztowne, a dojazdy komunikacją międzymiastową uciążliwe i droższe od wynajmu mieszkania, czy hotelu. Pokój będzie wykorzystywany głównie jako miejsce noclegu.

Czy wydatki z tytułu najmu pokoju oraz jego użytkowania, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o który będą mogły być pomniejszane przychody uzyskane w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniających powyższe kryteria nie można zaliczyć wydatków osobistych osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Podkreślenia wymaga, że o tym, co jest celowe i potrzebne, czyli racjonalnie uzasadnione w prowadzonej działalności decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania, że dany wydatek spełnia ustawowe kryteria uznania go za koszt uzyskania przychodu, tj. w szczególności obowiązek wykazania związku kosztów z działalnością gospodarczą, zwłas...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.