Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wydatki na świąteczne przystrojenie biurowca - koszty podatkowe

Artykuły | 29 stycznia 2020 | NR 62
146

Przygotowujemy się do sporządzenia bilansu i rachunku zysków i strat za 2019 rok. W dokumentach spółki stwierdzono zaksięgowane wydatki na świąteczne przystrojenie biurowca spółki oraz prowadzonych przez nią sklepów (zakup choinek, bombek, lampek i innych). Czy tego rodzaju wydatki stanowią koszty podatkowe?

ODPOWIEDŹ

Wydatki poniesione przez podatnika na świąteczne przystrojenie biurowca spółki oraz prowadzonych przez nią sklepów będą kosztem podatkowym jeżeli będą wykazywać związek z kosztem poniesionym w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

UZASADNIENIE

Każdy poniesiony wydatek aby mógł być zaliczony do kosztów podatkowych musi wykazywać związek z przychodem. Związek ten może mieć cechy związku bezpośredniego albo cechy związku pośredniego. 
Zarówno w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1) jak i podatku dochodowego od osób prawnych (art. 15 ust. 1) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach zawierających katalog kosztów nie będących kosztami uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Świąteczny wystrój mieszkań, domów, miejsc publicznych jak i firm związany jest z kulturową i religijną tradycją obowiązującą w naszym kraju. Dekoracje świąteczne są obecne niemalże we wszystkich firmach (także w firmach prowadzonych przez osoby które wywodzą się z innego kręgu kulturowo-religijnego niż chrześcijaństwo) i mają za zadanie korzystnie wpływać na jej odbiór przez klientów lub kontrahentów. Mają one również oddziaływać zachęcająco na klientów (np. zachęcać ich do odwiedzenia sklepu lub tworzyć przyjazną atmosferę), co może mieć wyraźny wpływ na osiągane przychody.
W dobie dużej konkurencyjności przygotowanie dekoracji w sklepach oraz w biurach firmy odpowiada wymogom rynkowym, odzwierciedlającym oczekiwaniom potencjalnych i obecnych klientów. Przystrojenie świątecznymi ozdobami pomieszczeń biurowych oddziałuje również na pracowników firmy i sprzyja miłej atmosferze w pracy, co ma wpływ na osiągane przychody jak również na zachowanie albo zabezpieczenie źródła tych przychodów. Podkreślić należy, iż Święta Bożego Narodzenia są w naszym kraju świętami rodzinn...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę