Rozliczenie podatkowe umowy poręczenia w jednoosobowej spółce z o.o.

PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI

Nowo powstała spółka z o.o. z jednym udziałowcem będzie zaciągać kredyt. Bank zażądał od spółki kilku poręczeń, w tym hipoteki oraz zastawu rejestrowego na ruchomościach. Jednocześnie jedyny udziałowiec ma poręczyć kredyt. Czy w związku z faktem, że jest to spółka z jednym udziałowcem, poręczenie z jego strony (gdy ma on pełną własność i kontrolę nad spółką wraz z prawem do 100% zysku) będzie powodować po stronie spółki powstanie przychodu podatkowego?

Odpowiedź

Spółka z o.o. jest innym „tworem prawnym” niż osoba, która jest jednym z jej udziałowców czy też jako jedyna objęła i pokryła udział. Spółka z o.o. posiada bowiem osobowość prawną, a jej udziałowiec może być zarówno osobą fizyczną, jak i inną spółką kapitałową (np. spółką akcyjną). Tak więc poręczenie kredytu przez jedynego udziałowca nie jest poręczeniem dla samego siebie i spowoduje powstanie po stronie spółki z o.o. przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Uzasadnienie

Banki, chcąc obniżyć ryzyko kredytowania, rozszerzają wachlarz zabezpieczeń, w tym oczekują poręczenia osobistego przez członka zarządu czy udziałowców, w szczególności, gdy mamy do czynienia ze spółką z o.o., która ma jednego udziałowca.

Pamiętaj!
Dla skuteczności poręczenia Kodeks cywilny wymaga formy pisemnej. Poręczycielem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Jeżeli poręczyciel nie wskaże w swoim oświadczeniu, za jaką część wierzytelności poręcza (tu: kredyt), przyjmuje się, że poręczenie dotyczy całości kwoty (ale też dotyczy to odsetek, kar umownych, innych opłat).
Wierzytelność, którą dokonuje się poręczenia, musi być konkretnie wskazana (np. kredyt inwestycyjny nr…).
Nie jest możliwe odwołanie przez poręczyciela tzw. poręczenia terminowego (dla danej daty lub wykonania zobowiązania).
Możliwe jest wystąpienie wobec banku jako podporęczyciel, co oznacza, że poręcza się za zobowiązanie poręczyciela, które może powstać w przyszłości.
Poręczyciel odpowiada dopiero...

 

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu"
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Przypisy