Stojaki ekspozycyjne a koszty podatkowe

KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW

Przedsiębiorca prowadzi działalność produkcyjną polegającą na produkcji paneli do pomieszczeń rustykal-nych. Całość ekspozycji jest dostępna w obrazie 3D na stronie internetowej, facebook’u i innych portalach. Jed-nak „na żywo” wszystkie panele są do obejrzenia w siedzibie firmy, gdzie w długim korytarzu są eksponowane na stojakach. Czy skoro stojaki nie służą eksponowaniu paneli np. na targach budowlanych, to wydatki na nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?

ODPOWIEDŹ

Wydatki na zakup stojaków ekspozycyjnych mogą być zaliczone do kosztów podatkowych działalności gospodarczej, jeżeli są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą i mogą przyczynić się do osiągnięcia przychodów. Jeżeli potencjalni klienci pojawiają się w siedzibie firmy i mają możliwość zapoznania się z ofertą handlową to wydatek na stojaki pozostaje w związku przyczynowo – skutkowym z możliwymi do osiągnięcia przychodami.

UZASADNIENIE

Aby przedsiębiorca mógł zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych działalności gospodarczej musi być spełnionych kilka przesłanek, tj.:

  • musi zostać poniesiony przez podatnika, czyli musi zostać w ostatecznym rozrachunku pokryty z zasobów majątkowych – czyli możliwe jest finansowanie zakupu kredytem, przy czym i tak przedsiębiorca musi go spłacić bądź z przepływów pieniężnych, bądź ze sprzedaży innych składników majątkowych,
  • występuje definitywność wydatku, czyli nie dochodzi np. do pokrycia wydatku dotacją lub też podatnik korzysta z jakiejś formy ulgi w podatku dochodowym,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika dzi...
 

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu"
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Przypisy