Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ŹRÓDŁA PRZYCHODÓW (art. 10-20a) , NIERUCHOMOŚCI

14 kwietnia 2015

Obowiązek zapłaty podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości

180

Sprzedaż nieruchomości wybudowanej na gruncie zakupionym przed ponad 5-ciu laty, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 1 kwietnia 2015 roku nr IBPBII/2/4511-192/15/JG

Sytuacja Podatnika

W dniu 19 listopada 1993 r. Wnioskodawca wraz z małżonkiem kupił po połowie wraz z inną parą małżeńską C. nieruchomość tj. działkę rolną o powierzchni 1,07 ha. W 2000 r. małżonkowie C. wybudowali dom jednorodzinny, na co Wnioskodawca wraz z małżonkiem wyraził zgodę. Natomiast w 2011 r. również Wnioskodawca wybudował dom. W dniu 10 marca 2014 r. przed notariuszem zniesiono współwłasność i podzielono działkę na równe części.

Wartość całej nieruchomości przed zniesieniem współwłasności wynosiła 390.000 zł. Po zniesieniu współwłasności nieruchomość Wnioskodawcy i jego małżonka wynosiła 170.000 zł. W dniu 4 czerwca 2014 r. Wnioskodawca wraz z małżonkiem sprzedał część działki o pow. 1477 m2 wraz z domem za kwotę 120.000 zł przy czym budynek w momencie sprzedaży był nieoddany do użytku i w stanie surowym. Reszta działki tj. 3672 m2 jest nadal własnością Wnioskodawcy i jego małżonka.

W tej sytuacji Podatnika nurtują pytania czy wystąpi obowiązek zapłaty podatku ze sprzedaży nieruchomości? W przypadku wystąpienia podatku na co Wnioskodawca może przeznaczyć pieniądze i w jakim czasie należy je wykorzystać i się z nich rozliczyć? Czy Wnioskodawca może przeznaczyć otrzymane ze sprzedaży pieniądze na zakup mieszkania dla syna?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Wobec tego istotne znaczenie ma data nabycia nieruchomości oraz podstawa jej nabycia.

Z przdstawionej sytuacji wynika, że wartość całej nieruchomości wynosiła 390.000 zł – czyli wartość udziału należącego do Wnioskodawcy i jego małżonka wynosiła 195.000 zł. Natomiast w wyniku zniesienia współwłasności wartość przyznanej Wnioskodawcy i jego małżonkowi dział...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.