Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW (art. 22-23) , OCHRONA ZDROWIA

10 marca 2015

Zaliczenie do kosztów wydatków na zakup odzieży i obuwia używanych przez pielęgniarkę

212

Zakupu odzieży specjalistycznej (fartuchy, rękawiczki) wykorzystywanych przy świadczeniu usług pielęgniarskich stanowi koszt uzyskania przychodów, natomiast zakupu odzieży osobistej i obuwia nie stanowi podstawy do uznania dokonanych wydatków za koszt podatkowy.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lutego 2015 roku nr IBPBI/1/415-1427/14/ŚS.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług pielęgniarskich. Praca pielęgniarki środowiskowej polega na pracy w terenie, kontakcie z pacjentem mieszkającym w domu. Dojeżdża do pacjenta autobusami, rowerem oraz pieszo. W związku z tym zużycie odzieży np. kurtki, spodnie, spódnice, czapki, fartuch, rękawice gumowe itp. jest duże, co wymaga częstej zmiany oraz wielokrotnego prania. Z tych też powodów Wnioskodawczyni musi dokonywać zakupu nowej odzieży. Jednocześnie odzież, którą używa nie ma wymogu prawnego do posiadania logo lub określonej barwy,

Czy wydatki na zakup odzieży i obuwia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Zakup odzieży i obuwia dla potrzeb wykonywanej działalności gospodarczej należy oceniać na tle przepisów prawa pracy lub innych przepisów branżowych. Jeżeli ze względu na wymagania sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy jest się zobowiązanym do wykonywania pracy w odzieży ochronnej, to wydatki poniesione na jej zakup można uznać za wydatki niezbędne do uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Za odzież ochronną, przy świadczeniu usług medycznych (pielęgniarskich), można uznać specjalną odzież ochronną typu fartuchy, rękawiczki noszone tylko w związku z wykonywaną pracą (wykonywaniem usług pielęgniarskich). Wydatki na zakup tego typu odzieży mogą stanowić koszty podatkowe prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalno...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.