Uczelnia publiczna nabyła od osoby fizycznej nieruchomość. Nieruchomość będąca przedmiotem ww. umowy docelowo ma zostać wykorzystana na cele statutowe Uczelni. Czy zakup wskazanej nieruchomości z planowanym przeznaczeniem na cele statutowe Uczelni, tj. cele naukowo-dydaktyczne, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
ODPOWIEDŹ
Uczelnia zawierając umowę na zakup nieruchomości z przeznaczeniem na cele statutowe (cele naukowo-dydaktyczne) nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku z tytułu czynności cywilnoprawnej.
UZASADNIENIE
Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostały uregulowane w ustawie z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ww. ustawa zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. I tak, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Jednocześnie przy umowie sprzedaży, zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, na kupującym. Zatem należy uznać, że co do zasady umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ustawodawca jednak wskazał sytuacje, w których czynności wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) - umowy sprzedaży będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. I tak, zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.
Należy jednak zauważyć, iż ustawodawca we wskazanym artykule posługuje się wyrażeniem „w sprawach nauki”, które to wyrażenie nie zostało w żaden sposób wyjaśnione. Dlatego też, w praktyce ustalenie zakresu wyłączeń wynikających z art. 2 pkt 1 lit. f) budzi wiele trudności i kontrowersji. W powyższej kwestii stanowisko zajął między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej w dniu 13 sierpnia 2013 roku interpretacji indywidualnej o sygnaturze nr IBPBII/1/436-139/13/MZ. W interpretacji wskazano, „ jako że pojęcie „sprawa” ma charakter ogólny, to należy przyjąć, że powyższe uregulowanie będzie dotyczyło tych wszystkich spraw, dla których materialno-prawna podstawa rozstrzygnięcia zawarta jest w prz...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę