Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ŹRÓDŁA PRZYCHODÓW (art. 10-20a) , KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW (art. 22-23) , NIERUCHOMOŚCI

21 marca 2019

Wartość mieszkania zbudowanego z własnych środków w KUP

213

W przypadku nieudokumentowania fakturami VAT wydatków na wybudowanie mieszkania oraz nakładów powiększających jego wartość, nie przysługuje prawo ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 4 marca 2019 roku, nr 0115-KDIT2-1.4011.14.2019.2.MS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni otrzymała zgodę Wspólnoty Mieszkaniowej na wykorzystanie strychu na cele mieszkaniowe, które po zbudowaniu zostanie jej własnością. Inwestycja polegała na rozebraniu dachu i dobudowanie piętra – wymagała pozwoleń i projektów budowlanych.

W 2003 roku, po 4 latach udało się ukończyć inwestycję, ale pojawiły się trudności w przekazaniu udziałów, ponieważ wszystkie osoby, które zbywały udziały w strychu musiały być żyjące. Niestety kilka z tych osób zmarło, a spadkobiercy nie kwapili się do uporządkowania spraw z ich punktu widzenia nieistotnych. Mijały kolejne lata, lecz do wykupu tych udziałów nie mogło dojść. Dopiero w 2015 roku okoliczności pozwoliły na ustalenie zasad wykupu strychu oraz podjęcie uchwały o wybór przedstawicieli wspólnoty mieszkaniowej. Ostatecznie w dniu 11 stycznia 2016 roku Wnioskodawczyni i jej mężowi udało się kupić strych za kwotę 4.000 zł. 

Po upływie roku Wnioskodawczyni z mężem otrzymali w formie darowizny od rodziców nieruchomość – grunty rolne z możliwością zabudowy. Małżonkowie podjęli decyzję o budowie domu, ale i jednocześnie o sprzedaży wybudowanego przez nich mieszkania. Mieszkanie sprzedano w dniu 31 stycznia 2018 roku za kwotę 230.000 zł.

Wnioskodawczyni nie może zgodzić się z tym, że cała kwota to dochód do rozliczenia w zeznaniu PIT-39, ale nie zbierali żadnych rachunków, ponieważ spodziewali się, że będzie to ich mieszkanie na całe życie, ponadto małżeństwo zamieszkiwało tam przez łącznie 18 lat.

Pytanie w interpretacji: czy jest możliwość, aby w zeznaniu PIT-39 w kosztach uzyskania przychodu wpisać kwotę ceny rynkowej mieszkania zbudowanego z własnych środków, pomimo nieposiadania rachunków czy też faktur? Zdaniem Zainteresowanych wartość ich mieszkania (230.000 zł) wyniosła tyle dlatego, że Wnioskodawczyni wraz z mężem włożyli własne środki finansowe i własną pracą zbudowali całe piętro na bloku mieszkalnym. W ich odczuciu sprzedaż tego mieszkania nie przyniosła dochodu od którego należy zapłacić podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości, ponieważ od momentu wybudowania tego mieszkania (czyli od 2003 r.) mieszkanie już do nich należało (fizycznie, nie formalnie, poprzez cały nakład włożony w inwe...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę