Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , INNE PRZYCHODY , ŹRÓDŁA PRZYCHODÓW (art. 10-20a)

18 marca 2015

Sprzedaż kolekcji po upływie 6 miesięcy od zakupu

194

Gdy sprzedaż rzeczy dokonana jest po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie oraz nie nastąpiła w ramach działalności gospodarczej, wówczas taka sprzedaż nie stanowi źródła przychodu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2015 roku nr IBPBII/1/415-1006/14/DP

Sytuacja Podatnika

Od lat siedemdziesiątych Wnioskodawca jest pasjonatem entomologii. Ostatnio, tj. w 2014 r. by zdobyć środki na kontynuację hobbystycznego uzupełniania zbiorów, Wnioskodawca prowadzi wyprzedaż internetowo w serwisie X. (gdzie założył sobie konto). Wnioskodawca zaznacza, że sprzedaż ta dotyczy okazów z długoletniej kolekcji stanowiących jego własność a wycena jest kalkulowana na zwrot kosztów. Wnioskodawca sprzedaje z kolekcji okazy oprawione w gablotki za co nabywa okazy do włączenia do kolekcji.

Z tytułu wyprzedaży w 2014 r. Wnioskodawca osiągnął łączną kwotę przychodu 4.396 zł brutto, co po potrąceniu prowizji X. oraz należności za koszty wystawienia przedmiotów daje kwotę 3.905 zł za 104 pozycje sprzedane w tym (2014) roku. Niestety Wnioskodawca nie potrafi precyzyjnie z tej kwoty wyodrębnić kosztów uzyskania by wyliczyć faktyczny dochód w celu wykazania go w zeznaniu PIT-37 za 2014 r.

Czy opisana wyprzedaż powinna być wykazana w zeznaniu PIT, jeśli tak to w jakie formie?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy (rzeczy ruchomych) – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. O ile zbycie rzeczy nie następuje w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej i jest dokonywana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, wówczas stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.