Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AMORTYZACJA

3 marca 2015

Wydatki na usługi doradcze oraz na opracowanie studium wykonalności

158

Czy wydatki poniesione na usługi doradcze oraz na opracowanie studium wykonalności, dotyczące pozyskania informacji w zakresie opłacalności przyszłej inwestycji, stanowią koszty uzyskania przychodów, czy też podwyższają wartość przyszłej inwestycji?

ODPOWIEDŹ

Wymienione wydatki, w związku z tym, że nie są bezpośrednio związane z procesem inwestycyjnym, nie zwiększają wartości środka trwałego i będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej updop), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Wśród takich wyłączeń ustawodawca wymienił w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) art. 16 wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie oraz ulepszenie innych niż wymienione w lit. a (tj. gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (..). W przypadku tych wydatków, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne, o czym stanowi art. 15 ust. 6 cyt. ustawy. W myśl art. 16a ust. 1 ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  • budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

  • maszyny, urządzenia i środki transportu,

  • inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jak stanowi art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k (..).

Wytwarzając środek trwały we własnym zakresie, jego wartość początkową należy ustalić zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, tj. według kosztu wytworzenia, za który na podstawie art. 16g ust. 4 uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się natomiast: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji nali...

To co widzisz, to tylko 30% treści...



Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę