ODPOWIEDŹ
Nie, ponieważ usługi inżynieryjne, nabywane przez spółkę od podmiotu powiązanego, nie posiadają żadnych cech wspólnych ze świadczeniami wymienionymi w art. 15e ust. 1 u.p.d.o.p.
nie można ich kwalifikować jako usług badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, ani utożsamiać z usługami doradczymi.
UZASADNIENIE
Przepis art. 15e ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.d.o.p. określa ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wybranych kosztów świadczeń niematerialnych. Na jego podstawie podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów podatkowych m.in. koszty:
1) usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
2) wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 u.p.d.o.p. (dotyczy m.in. autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, licencji, know-how),
- poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych (w rozumieni...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu"
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!