Odzyskane z rozbiórki podczas modernizacji środka trwałego materiały i złom, w wartości przyjętej na magazyn nie zmniejszają wartości jego ulepszenia.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 16 października 2014 roku nr IPTPB3/423-233/14-4/PM.
Sytuacja Podatnika
Wnioskodawca prowadzi prace modernizacyjne sieci cieplnej polegające na wymianie rur z technologii tradycyjnej na preizolowaną z częściową zmianą średnicy i przebiegu sieci. Koszty wykonania prac uznaje za ulepszenie środka trwałego i zwiększają one wartość poszczególnych odcinków pozostających w ewidencji sieci cieplnych. Dotychczas używane rury zostały zdemontowane i przekazane na magazyn po wycenie na poziomie aktualnych cen złomu. Materiały te (już po przyjęciu do użytkowania zmodernizowanych środków trwałych) zostały sprzedane nie jako złom, ale w wyższej cenie jako rury z demontażu. Poza tym w wyniku prowadzonych prac modernizacyjnych uzyskuje się faktyczne odpady nienadające się do używania, które są oddawane jako złom do punktu skupu.
Czy odzyskane w wyniku demontażu rury użytkowe oraz złom w wartości ewidencyjnej przyjętej na magazyn stanowią element zmniejszający wartość ulepszenia środka trwałego, o której mowa w art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej
Wprowadzenie składnika majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wymaga ustalenia jego wartości początkowej.
Należy przy tym podkreślić, że wartość początkowa środka trwałego może podlegać modyfikacjom wyłącznie w sytuacjach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy do nich np. ulepszenie środka trwałego.
Ulepszenie ma miejsce w sytuacjach, w których następuje:
przebudowa, tj. zmiana (poprawienie) istniejącego stanu środka trwałego na inny,
rozbudowa, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności budynków i budowli, linii technologicznych, itp.,
adaptacja, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony albo nadania mu nowych cech użytkowych,
rekonstrukcja, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,
modernizacja, tj. unowocześnienie środka trwałego.
Stosownie do post...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę