Dotacja otrzymana od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczona na zakup środka trwałego korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Jednak w zakresie jakim dotacja przeznaczona jest na działalność bieżącą podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2014 roku nr IBPBI/1/415-1034/14/SK.
Sytuacja Podatnika
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie skupu złomu, w ramach której prowadzi stację skupu i demontażu pojazdów. W 2014 r. spółka planuje, że otrzyma dotację na dofinansowanie dopłat do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dotacja przyznana ma być na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ze względu na nieznaną jeszcze wysokość przyznanego dofinansowania trudno określić na jaki cel zostaną przeznaczone środki. Część środków zostanie przeznaczona na nabycie nowych lub na inwestycje w dotychczasowe środki, a pozostała część zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby działalności.
Czy dotacja, stanowiąca pomoc „de minimis”, udzielana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zagospodarowanie odpadów złomowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, i czy w związku z tym Wnioskodawca powinien odprowadzić od niej podatek dochodowy od części przypadającej na jego udziały w Spółce?
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej
W przedmiotowej interpretacji Dyrektor ustosunkował się do opodatkowania przychodu otrzymanego w ramach dotacji i przeznaczonego na nabycie nowych środków trwałych lub na bieżącą działalność spółki.
Otrzymana dotacja, co do zasady, otrzymana ww związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowi przychód z działalności. Wyjątek stanowią dofinansowania (w tym dotacje) przeznaczone na pokrycie wydatków inwestycyjnych, tj. na nabycie lub wytworzenie podlegających amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zakres tego zwolnienia wynika z brzmienia art. 14 ust. 2 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego, że ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji, dopłat i innych nieodpłatnych świadczeń w za...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę