Jeśli rolnik prowadzący działy produkcji rolnej nie zgłosi zamiaru prowadzenia ksiąg, wówczas nawet po przekroczeniu kwoty 1.200.000 euro, ma możliwość rozliczać się z uzyskanego dochodu na podstawie norm szacunkowych.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 11 września 2014 roku nr IPTPB1/415-329/14-2/AG.
Sytuacja Podatnika
Wnioskodawca jest rolnikiem, który prowadzi działy specjalne produkcji rolnej – uprawa pieczarek. W 2013 r. dochód i należny podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej rozliczał na podstawie norm szacunkowych. Przychody 2013 roku przekroczyły kwotę 1.200.000 euro, a w 2014 roku na podstawie decyzji Urzędu Skarbowego, nadal jest stosowana norma szacunkowa.
Czy w 2014 roku Wnioskodawca prawidłowo nalicza podatek metodą określenia dochodu z prowadzonych działów produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych?
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej
Według art. 15 ww. ustawy, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.
Przepis art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.
Zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.
Określony w tym przepisie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych po przekroczeniu określonego limitu przychodów dotyczy – co do zasady – podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę