Podmiot, któremu przysługują dwa zezwolenia ma prawo zsumować wynika- jące z nich limity pomocy publicznej, a tak wyliczona kwota może być konsumowana przez łączny dochód wolny od podatku.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 grudnia 2014 roku nr IBPBI/2/423-1132/14/SD
Sytuacja Podatnika
Wnioskodawca jest dużym przedsiębiorcą zajmującym się produkcją i prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na podstawie zezwolenia. W tej samej SSE działalność gospodarczą prowadzi Spółka z o.o. powiązana z Wnioskodawcą. Wnioskodawca zamierza połączyć się ze Spółką. Połączenie Spółek ma nastąpić w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, poprzez przeniesienie całego majątku Spółki na Wnioskodawcę. Połączenie nie będzie wiązało się ze zmianami inwestycji objętych zezwoleniami strefowymi. W związku z powyższym w wyniku połączenia Wnioskodawca prowadził będzie nadal działalność na terenie SSE, na podstawie i w zakresie określonym w zezwoleniach.
Czy Wnioskodawca ma prawo do korzystania z pomocy publicznej do wysokości wynikającej z sumy dostępnej intensywności pomocy publicznej oraz wydatków kwalifikowanych dla poszczególnych zezwoleń, z uwzględnieniem dotychczasowego poziomu wykorzystania puli zwolnienia oraz dyskontowania bez konieczności alokowania dochodu uzyskanego z działalności na terenie SSE na poszczególne zezwolenia?
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej
Wnioskodawca stoi na stanowisku, z którym zgodził się Dyrektor, że prowadząc działalność na terenie SSE w oparciu o kilka zezwoleń strefowych ma prawo rozliczać dochód z działalności uzyskany jej na terenie najpierw ze zwolnienia w podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie chronologicznie najwcześniejszego zezwolenia, a po wyczerpaniu dostępnej na jego podstawie pomocy publicznej (ewentualnie po jego wygaśnięciu) z kolejno następnych zezwoleń.
Pamiętać jednak należy, że w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniaj...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę