Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , AMORTYZACJA , KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW (art. 22-23) , TRANSPORT

22 stycznia 2015

Jednorazowy koszt zakupu samochodu

219

Można zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów zakup samochodu, który nie będzie stanowił środka trwałego firmy i który nie będzie używany dłużej niż rok.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2014 roku nr ITPB1/415-1073/14/MP.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą – Kancelarię Notarialną. Wnioskodawca zalicza się do tzw. „małych podatników”, których przychody w minionym roku nie przekroczyły równowartości 1.200.000 euro.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zamierza dokonać zakupu samochodu używanego od osoby fizycznej, nie będącej podatnikiem podatku VAT (bez faktury VAT) o wartości od 150.000 zł do 250.000 zł. Samochód ma zostać zakupiony w Polsce, lub „sprowadzony” z Niemiec ima być używany krócej niż rok do prowadzenia działalności gospodarczej. Przed upływem roku samochód zostanie sprzedany.

Czy w sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawca ma prawo jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty zakupu samochodu, który nie będzie stanowił środków trwałych firmy?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W przedmiotowej interpretacji Dyrektor zajął stanowisko w sprawie zaliczenia w koszty podatkowe samochodu, który ma być używany w prowadzonej działalności gospodarczej krócej niż rok. Odniósł się do brzmienia art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do u...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.