Spółka komandytowa nie stanowi podmiotu krajowego, o którym mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym, nie może być podmiotem powiązanym w rozumieniu wskazanego przepisu. W związku z powyższym, jeżeli Spółka zawierać będzie transakcje z mającymi siedziby na terytorium Polski spółkami osobowymi, to transakcje te nie podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu, chyba że zapłata należności wynikających z takiej transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 9 października 2014 roku nr IPPB1/415-816/14-3/KS.
Sytuacja Podatnika
Podatnik jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej działającej pod firmą E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Komplementariuszem SK jest spółka E. Sp. z o.o.
Przedmiotem działalności E. Sp. z o.o. jest m.in. zarządzanie zasobami ludzkimi i doradztwo personalne, planowanie strategiczne i organizacyjne, planowanie organizacji pracy i efektywność zarządzania, doradztwo w zakresie analiz ekonomicznych, finansowych i organizacyjnych.
Spółka E. Sp. z o.o. jest wspólnikiem Spółki Komandytowej oraz jest z nim powiązana osobowo poprzez Członka Zarządu i wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jednocześnie komandytariuszem spółki komandytowej.
Podatnik posiada również udziały w innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w których nie pełni funkcji zarządczych. Niemniej jednak wysokość udziału Podatnika w kapitale zakładowym tych spółek pozwala na stwierdzenie, że Podatnik może sprawować nad nimi kontrolę choćby poprzez zdolność do powoływania członków zarządu tych spółek. W niektórych z nich podatnik pełni funkcję członka Rady Nadzorczej.
Spółka komandytowa świadczy bądź zamierza świadczyć usługi doradcze na rzecz podmiotów osobowo powiązanych z podatnikiem bądź - na zasadzie podzlecenia - na rzecz klientów tych spółek.
Czy Spółka Komandytowa oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w których kapitale zakładowym Podatnik posiada udziały są podmiotami powiązanym w rozumieniu art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji czy Podatnik będzie podlegał regulacjom zawartym w art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy Spółka komandytowa dokonując transakcji ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością powiązanych z nią przez osobę Podatnika ma obowiązek sporządzać dokumentację podatkową (tzw. dokumentację cen transferowych) dla tych transakcji, o której mowa w art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy do transakcji zawieranych przez Spółką komandytową ze Spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością powiązany nią przez osobę podatnika będą miały zastosowanie przepisy art. 30d ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej
Dyrektor zgodził sie ze stanowiskiem Wnioskodawcy i na mocy art. 14c§1 Ordynacji podatkowej odstapił od uzasadnienia.
Zdaniem Wnioskodawcy między spółką komandytową, a spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością istnieją powiązania w rozumieniu art. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym, transakcje zawierane przez Spółkę Komandytową, w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością z nią powiązanych przez osobę Podatnika, będą podlegały regulacjom zawartym w art. 25 updof (pytanie 1 we wniosku).
Należy zwrócić uwagę, że przepisy art. 25 ust. 1 updof formułują pojęcie „podmiotu krajo...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę