Wydatki związane z powierzeniem pracownikowi samochodu służbowego, w tym m.in. wydatki na przejazd samochodem służbowym z miejsca parkowania będącego miejscem zamieszkania pracownika, do miejsca spotkania z klientem stanowią koszt uzyskania przychodu.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2014 roku nr IPPB5/423-640/14-4/AM.
Sytuacja Podatnika
Wnioskodawca zajmuje się działalnością konsultingową specjalizującą się w dostarczaniu rozwiązań informatycznych dla przemysłu, administracji publicznej i firm usługowych. Spółka zatrudnia pracowników w postaci konsultantów. Działalność Konsultanta jest związana z częstymi wyjazdami do klientów Spółki. Ze względu na charakter pracy Konsultant 80% czasu pracy spędza na wyjazdach do klientów Spółki. Spółka posiada samochody służbowe przeznaczone dla swoich pracowników wykonujących obowiązki służbowe również poza siedzibą Spółki. Samochody służbowe używane przez Konsultantów, nie stanowią składników majątku Spółki. Spółka korzysta z opisanych samochodów na podstawie zawartych przez nią umów leasingu operacyjnego, oraz najmu.
Spółka uregulowała kwestie związane z użytkowaniem samochodów służbowych poprzez przyjęcie Regulaminu zasad przyznawania i użytkowania samochodów służbowych. Podstawowym celem przyznania Użytkownikom samochodów służbowych jest ułatwienie im wykonywania ich obowiązków służbowych na rzecz Spółki.
Spółka dysponuje miejscami parkingowymi dla posiadanych samochodów służbowych oddawanych do używania pracownikom. Jednakże na zasadzie wyjątku Spółka umożliwia także parkowanie samochodów służbowych w miejscu zamieszkania Konsultanta, ze względu na konieczność zapewnienia Konsultantowi możliwości szybkiego dotarcia do klientów, u których realizuje prace wdrożeniowe i informatyczne.
Przedmiotem interpretacji jest wątpliwość czy w opisanym przypadku, wydatki poniesione przez Spółkę w związku z użytkowaniem samochodów służbowych przez pracowników stanowić mogą koszt uzyskania przychodów.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Koszty ponoszone przez podatnika należy zatem ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania pr...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę