W sytuacji gdy nie dochodzi do rzeczywistej sprzedaży bądź zakupu waluty, to na potrzeby ustalenia różnic kursowych podatkowych, należy stosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania bądź wypływu waluty obcej.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2014 roku nr IPPB1/415-59/14-2/ES.
Sytuacja Podatnika
Sp. z o.o Sp.k zwana dalej spółką jest spółką komandytową zajmującą się przede wszystkim produkcją i sprzedażą wyrobów tekstylnych, produkcją odzieży. W ciągu roku zdarzają się przypadki, że z walutowego konta firmowego Spółki komandytowej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, dokonywane są transfery pieniężne w euro na zagraniczne konto walutowe Wnioskodawcy jako komandytariusza. Podatnik ma wątpliwości czy postępuje słusznie wyceniając wypływ środków pieniężnych w walucie euro z konta walutowego spółki na zagraniczne konto Wnioskodawcy jako komandytariusza według kursu sprzedaży waluty banku, z którego usług korzysta Spółka.
Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej
Zgodnie z art. 24c ust. 4 ustawy o PIT przy obliczaniu różnic kursowych dodatnich i ujemnych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lu...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę