Otrzymanie od usługobiorcy środków pieniężnych powoduje rozpoznanie przychodu podatkowego. Natomiast zapłata zobowiązania powoduje rozpoznane kosztu podatkowego. Niewłaściwym jest w takiej sytuacji korygowanie przychodu.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 29 sierpnia 2014 roku nr ITPB3/423-241/14/AW.
Sytuacja Podatnika
Spółka – jako nowy agent – przejęła całość praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej przez poprzedniego agenta z firmą na rzecz której poprzedni agent świadczył usługi telekomunikacyjne. W umowie cesji jest taki zapis, że w przypadku, gdy zostanie dokonana korekta wynagrodzenia wypłaconego wcześniej na podstawie faktury VAT poprzedniemu agentowi, nowy agent – czyli Wnioskodawca – zobowiązuje się do zapłaty noty debetowej w wysokości korekty wynagrodzenia w terminie wskazanym w nocie debetowej. W związku z powyższym Spółka otrzymuje noty księgowe (zarówno uznaniowe, jak i obciążeniowe) od firmy N.. Jeżeli jest to nota obciążeniowa, firma N. kompensuje sobie kwotę tej noty z bieżącą fakturą sprzedaży wystawianą przez Wnioskodawcę dla firmy N. Jeżeli jest to nota uznaniowa, to N. płaci Wnioskodawcy kwotę wynikającą z tej noty.
Zagadnieniem budzącym wątpliwości Spółki w przedmiotowej sprawie jest problem rozpoznania przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem not księgowych.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej
Przepis art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże przychody z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, co oznacza, że przychody objęte tym przepisem muszą być następstwem prowadzonej działalności gospodarczej, względnie któregoś z działów specjalnych produkcji rolnej. Zatem, między przychodem a wymienionymi rodzajami działalności gospodarczej bądź rolnej musi istnieć związek skutkujący powstaniem przychodu, tzn. wszelkie przychody, których przyczyną powstania jest prowadzenie przez podatnika działalności gospodarczej są przychodami związanymi z działalnością gospodarczą.
Z kolei stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
wystawienia faktury albo
uregulowania należności.
A zatem, zasadą jest, że opodatkowany jest przychód należny, co oznacza, że należy zadeklarować przychód dla celów podatkowych niezależnie od faktycznego otrzymania środków pieniężnych.
W przypadku, gdy usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, momentem powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na fakturze lub umowie nie rzadziej jednak niż raz w roku ( art. 12 ust. 3c i 3d ww. ustawy).
Należy przy tym...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę